Blog
Пасивни оптични мрежи
Намираме се във вихъра на комуникационна революция, предизвикана от Интернет базираните нови технологии и новите бизнес модели и процеси, използващи тези технологии. До 90те години на 20ти век всичката бизнес комуникация се осъществяваше чрез пощенската или телефонна система под формата на гласов или факс трафик. В днешно време голяма част от тази комуникация се случва чрез компютри, имейл, Интернет, мобилни телефони и компютри, свързани към безжични мрежи.
Модерните компютърни приложения изискват все по-бързи средства за комуникация. След първоначалното навлизане на 10 Mbps Ethernet мрежа, той постепенно се измества към Fast Ethernet, предлагащ скорости от 100 Mbps. Сега на пазара вече се налагат 1 Gbps решения, като се очаква скорошното навлизане на пазара и на 10 Gbps компоненти.
За предаване на данни при Ethernet и Fast Ethernet не е ценово оправдано да се прилага преносна среда – оптично влакно, а почти изцяло се използва меден кабел от категория 5. При скорости от 1Gbps данните могат да бъдат предавани по меден кабел, но на твърде къси разстояния (до 25м), докато оптичните влакна нямат тези проблеми.
- Защо оптика? [2]; [5]
Оптичното влакно е тънка прозрачна нишка, обикновено направена от стъклено влакно или пластмаса, използвана за предаване на светлина и светлинни сигнали. Оптичните влакна могат да бъдат използвани вместо медните проводници за телекомуникация, защото са по-гъвкави и могат да бъдат свързани заедно в кабел. Принципът на предаване на светлина по оста на влакното използва ефекта на пълно вътрешно отражение в средата, който се постига с изработването на вкалното от ядро и външен слой с различен показател на пречупване на светлината. Това важно свойство на оптичното влакно не позволява преплитането на информация между отделните влакна в един кабел и позволява кабелът да се извива и усуква. За предаване на информация, влакната се използват по двойки, като всяко от влакната носи сигнал само в една посока. Двупосочната комуникация е възможна и само по една нишка, но се използват две различни дължини на вълните и подходящи съединители, отклонители и разклонители.
Информацията се пренася през оптиката с помощта на светлинни лъчи, като задължително трябва да се има предвид двойственият характер на светлината – тя се разглежда едновременно като лъч и като вълна. От целия светлинен спектър за пренос на информация се използва само инфрачервената част.
Оптичните влакна осигуряват връзка към MAN, Между локални мрежи (като 10-20 км е максималната ефективност), служат за изграждане на LAN гръбнак, на комукационни канали към отдалечени потребители (до 2км по мултимодово влакно), за връзка между сървъри (до 100м). При последното приложение е модерно използването на полимерни влакна, като разстоянията са до 30м. Тези влакна работят във видимата област, по-скъпи са, но не се нуждаят от специална обработка и инструменти.