Blog
10 съвета при писане на есе
Писането на есе може и да изглежда като сложна задача, защото често се свързва с изпитна обстановка и затруднения при боравенето със словото. Има няколко правила при писането на есе, обаче, които биха ви дали ясна идея как да започнете, как да развиете правилно проблема. Есето е чудесен начин за изразяване на собствени идеи. В следващите редове Ви предлагаме няколко съвета за това как да напишете своето есе, защото чрез създаването на есе, човек може не само да демонстрира колко знае, но и каква е неговата творческа нагласа.
- Внимателно изчетете заданените теми преди да изберете по коя от тях ще пишете. Непълното и недостатъчно разбиране и тълкуване на темата може да създаде проблеми при създаването на текста.
- Насочете се към тема, по която имате наблюдения и разсъждения, а също така и изградено мнение. Добре познатата тема ще допринесе за лекотата при изграждането на Вашето есе.
- Обърнете внимание дали избраната теман не е съпроводена и с допълнителни инструкции. В някои случаи те включват уточнения, изисквания за обема на отговора, за включването на описания или цитати, за начина на организиране на текста и т.н.
- Обмислете правилния подход към темата и цялостната концепция за своя отговор. Синтезирайте идеите си и избягвайте да се отклонявате от темата, за да не се стигне до несвързани и ненужни пасажи.
- Направете кратък план на есето, по който да работите, за да не се отклонявате от темата със случайни хрумвания в процеса на писане. Планът трябва да съдържа основната ви теза, аргументите и тяхната последователност, заключение.
- Въведете основната си тема в уводната част. Тя е израз на вашето мнение и позиция по поставения проблем. Стремете се да изразявате само мнение, което споделяте, дори това да означава да се отклоните от прекалената уникалност на тезата Ви.
- Във втората част на есето – изложението, трябва да „разбиете” тезата си на подтези и след това да ги защитите със специфични аргументи. Аргументите трябва да бъдат конкретни, насочени в подкрепа на съотвената подтеза, а не самоцелни и неуместни. Всеки аргумент и подтеза трябва да бъдат офоремени от отделни абзаци от по няколко изречения, като не забравяйте логическата връзка между абзаците.
- При започването на нов абзац се обръщайте към плана, който сте съставили. Ако ви хрумне по-добра идея, този план може да бъде коригиран, но не е препоръчително да правите съществени промени, особено ако голяма част от текста е вече написана. Не забравяйте, че планът е предпоставка за необходимаа цялост и единство на текста.
- Последната част от изграждането на текста е краткото, ясно и стегнато заключение, което обобщава основната ви теза и нейната аргументация. Трябва да внимавате заключението да е логически обвързано с изложението и въвеждащата част на тескта. Не преписвайте дословно изречения от вече готовия тескт и внимавайте за повторения в заключението.
- Последната стъпка от писането на идеалното есе е да изчетете внимателно тескта си, за да видите дали съответства на първоначалната Ви идея. Този прочит ще ви покаже дали са необходими промени по тескта и какви да бъдат те, за да добиев есето Ви краен вариант. Тук е моментът да обърнете внимание и на правописните, граматическите и пунктуационните грешки, които е възможно да сте допуснали.