Blog
Как се пише реферат?
Рефератът, за разлика от есето, трябва да покаже уменията на пишещия на работи с научни материали, да прави самостоятелни проучвания, да възпроизвежда правилно събрата информация от правилните източници.
Целта на реферата е кратко и сбито да се представи съдържанието на даден материал, неговата тема, данни за автора, значение на терминологията и т.н. Тъй като рефератът е работа върху научно зададена тема и нейното тълкуване, тук личното мнение не стои на преден план. Писането на реферат силно развива студентското или ученическото творчество и мислене, защото преди написването му, трябва да се запознаем и да прочетем материалите по темата.
В сравнение с дипломна или курсова работа, рефератът е относително кратък – между 3 и 15 страници, като оптималният вариант е 6-7 стр. Тук е и една от трудните задачи, защото в този кратък обем трябва да съумеем да обобщим достатъчно изчерпателно темата, въху която пишем и всичките й особености и аспекти, както и да предоставим данни за автора и творчеството му като цяло.
Вариантите при структурирането варират, но като цяло може да се следва следната структура:
- Биографична справка за автора – тук трябва да се обърне внимание не на лични елементи от живота на автора, а на неговите научни постижения, творчеството му и всички авторови и тематични характеристики.
- Структура на научния труд – тази част съдържа библиографски моменти – издаване на книгата, издателство, обем на труда, оформление и т.н. Читателят се информира за методите, резултатите и изводите, направени от автора. В някои случаи се споменава и за илюстративната част, наличието на схеми и диаграми като част от текста. От това ясно проличават уменията на студента да прави анализ и едва след това да премине към обобщения и изводи.
- Оценки, мнения, позиция – тук се описва информация за приноса на автора в съотвената му област като може да включите собствената си позиция и мнение относно работата и труда му, но в много кратък и сбит вариант.
- Обобщение – трябва умело да се завърши и дооформи написаният текст и да се синтезира поднесената в него информация.
Когато пишете реферат не забравяйте да спазвате обективния тон, да избягвате художествени сравнения, метафори и други подобни средства, използвани в художествените текстове и текстовете в по-свободен стил, като есето например.
Важно внимание трябва да се обърне и на цитирането и правилното описване на цитираните източници. Подробна информация за описването на използваната литература може да намерите в интернет.